W naszej poradni terapią logopedyczną zajmują się specjaliści:
- mgr Kinga Gibadło
- mgr Jolanta Miłek
- mgr Paulina Rozmus
- mgr Anna Zapała
- mgr Monika Stobińska
Terapia logopedyczna to zajęcia ćwiczeniowe prowadzone z dziećmi na podstawie dokonanej przez logopedów diagnozy i dostosowane do potrzeb danego dziecka. Mogą to być zatem zajęcia dotyczące nieprawidłowo wymawianych głosek, korygujące niepłynność mówienia w przypadku dzieci jąkających się i rozwijające mowę u dzieci z opóźniającym się rozwojem mowy. Terapia zawsze przebiega we współpracy z rodzicami, którzy otrzymują od logopedów wskazówki do pracy w domu. Na współpracy rodziców i terapeutów opiera się sukces terapii.
Diagnoza logopedyczna
- Jedno spotkanie diagnostyczne może trwać od 1 do 1,5 godziny (w zależności od potrzeb). Logopeda umawia się na tyle spotkań diagnostycznych, ile potrzeba (by postawić rzetelną diagnozę).
Terapia logopedyczna
- Czas na jedno spotkanie terapeutyczne to 45 – 50 minut. W wyjątkowych sytuacjach, jeśli potrzeby dziecka na to pozwalają, spotkanie może trwać 30 minut.
- Logopeda nie okreslia ilości spotkań. Prowadzi terapię tyle, ile trzeba (ukierunkowując się przede wszystkim na skuteczność podjętych działań)
- Dziecko po diagnozie wymagające terapii zapisywane jest na listę osób oczkujących.
- Jeśli dziecko będace w terapii logopedycznej dwukrotnie nie pojawi się na spotkaniu i nie zostanie to zgłoszone odpowiednio wcześnie, zostaje wykreślone z listy dzieci objętych terapią. W sytuacji, gdy dziecko rzadko przychodzi na zajęcia np. z powodu choroby (ale rodzic zawsze uprzedza), logopeda rozmwawia z opiekunem i informuje, że może najlepszym rozwiązaniem będzie przesunięcie terapii na czas, gdy dziecko będzie w lepszej formie i będzie mogło systematycznie uczestniczyć w spotkaniach terapeutycznych. Wówczas na jego miejsce przyjmowana jest kolejne dziecko z listy osób oczekujących.
- W przypadku dzieci, które objęte są pomocą w formie zajęć logopedycznych na terenie przedszkola lub szkoły, logopeda moze poprosić o przyniesienie opinii od logopedy z placówki (do której uczęszcza dziecko).