Integracja sensoryczna
w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabierzowie
W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabierzowie terapia integracji sensorycznej prowadzona jest od 2018 roku. Diagnozę i terapię SI prowadzą mgr Monika Blaszke (diagnoza i terapia dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju) oraz mgr Agnieszka Staśko.
W celu dokonania Oceny Rozwoju Procesów Integracji Sensorycznej wymagane jest zgłoszenie dziecka na diagnozę, którego można dokonać osobiście w siedzibie Poradni w Zabierzowie lub telefonicznie.
Diagnoza procesów integracji sensorycznej obejmuje:
Proces diagnostyczny odbywa się na trzech spotkaniach i zakończony jest podsumowaniem, czyli rozmową z rodzicami na temat wyników i wynikających z nich wniosków. Terapią objęte są dzieci, które posiadają diagnozę wskazującą na potrzebę objęcia taką formą oddziaływań.
Terapia Integracji Sensorycznej ma postać „naukowej zabawy”. Polega ona na wykorzystaniu zaplanowanych aktywności, których celem jest poprawa ogólnego funkcjonowania dziecka.
Dla młodszych dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, terapię SI prowadzi mgr Monika Blaszke. Zajęcia przydzielane są decyzją zespołu WWRD i odbywają się w ramach godzin terapeutycznych. Prowadzone są również konsultacje indywidualne dla rodziców oraz warsztaty szkoleniowe, podczas których poznają oni różne formy zabaw sensorycznych, które mogą pomóc ich dzieciom w codziennym funkcjonowaniu w domu.
Organizowane są również szkolenia z zakresu zaburzeń integracji sensorycznej dla nauczycieli przedszkoli, a w razie potrzeby indywidualne konsultacje dotyczące konkretnego dziecka wykazującego objawy przetwarzania sensorycznego