INFORMACJA
Procedury organizacji pracy poradni psychologiczno-pedagogicznej w Zabierzowie
Szanowni Państwo, pragnąc zapewnić Państwu jak najbardziej profesjonalną opiekę uwzględniającą bezpieczeństwo Państwa, Państwa dzieci oraz naszych pracowników informujemy, iż od dnia 1 września 2020 roku Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zabierzowie będzie kontynuowała pracę w systemie stacjonarnym, a także zdalnym z uwzględnieniem wszelkich standardów bezpieczeństwa zgodnymi z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia.
W związku z licznymi obawami z Państwa strony w poradni będzie możliwość kontynuowania terapii w formie zdalnej po uprzednim ustaleniu ze specjalistą. Forma pracy oraz czas badania oraz terapii dostosowywane będą w zależności od potrzeb dziecka oraz sugestii ze strony specjalisty.
W przypadku zajęć stacjonarnych Rodzice wraz z dziećmi oraz pracownicy powinni zastosować się do poniższych wytycznych i rekomendacji:
Prosimy o zapoznanie się z nimi.
- W celu zmniejszenia ryzyka przenoszenia się wirusa rejestracja dzieci i młodzieży na badania lub terapię odbywa się telefonicznie. Wizyty umawiane są na konkretną datę i godzinę.
- W poradni przyjmowane są tylko osoby zdrowe , bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Rodzic, opiekun, pełnoletni uczeń przy ustaleniu terminu wizyty w poradni są informowani, że do placówki nie mogą przychodzić osoby chore, przebywające na kwarantannie ani w izolacji domowej, które winny być zapatrzone we własne środki ochrony osobistej oraz długopis.
- Dzieci przychodzą na ba dania ze swoimi przyborami do pisania ( obowiązkowo).
- W trakcie pobytu w poradni dzieci nie korzystają ze swoich zabawek oraz innych przedmiotów.
- Przed spotkaniem rodzic będzie zobowiązany do zapoznania się z procedurami badania w systemie pracy stacjonarnej i wypełnienie ankiety dot. stanu zdrowia.
- Organizacja pracy w placówce zapewnia utrzymanie odległości pomiędzy pracownikami wynoszącej 1.5 metra
- Klienci stawiają się nie wcześniej niż 10 minut przed wyznaczoną godziną. Przed wejściem do poradni, gabinetu klienci oraz pracownicy zobowiązani są zdezynfekować ręce oraz zasłonić usta i nos.
- Oczekujący na przyjęcie w poczekalni korzysta wyłącznie z wyznaczonych miejsc oddalonych od siebie o 2m.
- Na wizytę rodzic przychodzi wyłącznie z dzieckiem które uczęszcza na terapię czy też badanie. Prosimy nie przyprowadzać rodzeństwa lub osób współtowarzyszących.
- W przypadku rezygnacji lub odwołania wizyty wskazany kontakt telefoniczny.
- W sekretariacie Poradni może przebywać tylko jedna osoba poza pracownikiem. Pozostali oczekują na zewnątrz z zachowaniem min. 2 metrowej odległości między sobą.
- W czasie diagnozy dziecko pozostaje w gabinecie z pracownikiem pedagogicznym. Udział rodzica/ opiekuna możliwy jest tylko i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach pod warunkiem zachowania odpowiednich odległości rekomendowanych przez GIS
- W poczekalni mogą przebywać wyłącznie osoby oczekujące na dziecko biorące udział w terapii w wyznaczonych do tego miejscach, z zachowaniem odpowiednich odległości (przy każdym z gabinetów, w którym prowadzona jest terapia wyznaczone jest 1 miejsce siedzące).
- Na terenie Poradni obowiązuję konieczność zasłaniania ust i nosa z wyłączeniem dzieci poniżej 4 roku życia oraz osób które nie mogą zakrywać ust i nosa z powodów zdrowotnych a także całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnoprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim.
- Pracowni pedagogiczni w celu wykonania postępowania diagnostycznego w bezpośrednim kontakcie z klientem przychodzą do pracy zgodnie z ustalonym przez dyrektora harmonogramem uwzględniającym czynności w zakresie dezynfekcji pomieszczeń
- Dzieci i inne osoby z zewnątrz przyjmowane są w gabinetach, w których powierzchnia nie jest mniejsza niż 4m2 na osobę.
- Każde z pomieszczeń wyposażone jest w środki do dezynfekcji.
- Ustala się średni czas na prowadzenie terapii oraz diagnoz w bezpośrednim kontakcie z uwzględnieniem dezynfekcji oraz min 15 minutowego wietrzenia pomieszczenia.
- Narzędzia używane przez dziecko w procesie diagnostyczno-terapeutycznym podlegają każdorazowej dezynfekcji.
- Terapeuta pracujący z dzieckiem w systemie stacjonarnym, w bezpośrednim kontakcie zobowiązany jest do zasłaniania ust i nosa. W tym celu zakłada maseczkę lub przyłbicę, oraz przestrzegania wytycznych MZ, GIS, MEN.
- Pracownik poradni powinien unikać grupowania klientów w Poradni, przestrzegać indywidualnego podejścia do dziecka/ ucznia w sposób uwzględniający potencjalne ryzyko zakażenia.
- Praca pracownika pedagogicznego musi być zorganizowana w taki, sposób by unikać zbędnego gromadzenia się z innymi pracownikami i przemieszczania w budynku w którym pracuje.
- W przypadku wystąpienia u pracownika wykonującego swoje zadania na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć pracownika od pracy i odesłać transportem indywidualnym ( własnym lub sanitarnym ) do domu i w odizolować od innych osób.
- W przypadku stwierdzenia u klientów poradni wyraźnych oznak choroby, takich jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, osoba nie powinna zostać wpuszczona na teren obiektu. Powinna zostać poinstruowana o konieczności jak najszybszego zgłoszenia się do najbliższego oddziału zakaźnego w celu konsultacji z lekarzem oraz udania się tam własnym transportem lub zadzwonienie pod numer 999 albo 112.
Zachęcam Państwa do bieżącego śledzenia informacji umieszczanych na naszej stronie internetowej oraz śledzenie naszego profilu na fb.
Już niebawem pojawią się tam aktualności związane z organizacją i ofertą naszej placówki.
Dyrektor
Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
w Zabierzowie